Популярний письменник Олексій Чупа розповів про жахи Донбасу

Херсон 23 квітгя відвідав модний український письменник Олексій Чупа. Спочатку прозаїк, поет і виконавець пісень зустрівся з молоддю в обласній бібліотеці для юнацтва ім. Б.А. Лавреньова, а ввечері поспілкувався з усіма бажаючими у Першому креативному просторі «HUBWAY». До Херсона письменник потрапив завдяки цікавому проекту – «Книгомандри». Це літературний тур, організований бібліотекою ім. Б.А. Лавреньова, за підтримки Департаменту культури, туризму і курортів облдержадміністрації у партнерстві з Першим креативним простором «HUBWAY», мережею книжкових магазинів «Учбова книга», Центром Громадянських Ініціатив.

Олексій Чупа – молодий, але вже достатньо відомий вітчизняний літератор. Справжній прорив він здійснив у 2014-му році, випустивши одразу три книжки. Романи «10 слів про вітчизну», «Бомжі Донбасу» та роман у новелах «Казки мого бомбосховища» швидко стали популярними, адже описують життя на території, яка опинилася в окупації. У творах автор вилив, можна сказати, власний біль. Сам Олексій Чупа родом із Макіївки. Донбас йому довелося залишити через війну. У 2014-ці Олексій переїхав на Хмельниччину, звідки родом його дружина, опинившись, так би мовити, на протилежному полюсі…

-Та квартира, де я жив останніми роками, була тим, що зветься намоленим місцем. Там відбувалася купа крутих драматичних історій, про неї купа книжок, купа спогадів, купа всього. Чесно кажучи, Макіївку як місто не дуже люблю, є з чим порівнювати, об’єктивно Макіївка, вона сіренька. Але мій район має свою унікальну історію. Не про кожен будинок на Донбасі написана книга, яка перекладається кількома мовами. Я свідомий того, що роблю міфологію якимось чином. І люди, які там зараз сидять в окупації, вони є в «Казках мого бомбосховища», вони живуть своїм життям і зараз, можливо, в когось щось змінилося, можливо, Вєрка Вабуга як бухала за совка і незалежності, так і при ДНР їй бухається так само добре. Це реалії, — розповідає Олексій Чупа.

Сам Олексій, пишучи книжки, працював на заводі в Макіївці, тому як ніхто знає, наскільки важко жити на Донбасі. Більшість чоловіків завжди «мантулили» на шахтах і заводах. У населених пунктах тотальний алкоголізм. Дорогою від заводу до зупинки – п’ять наливайок, які зазвичай не оминаються, а зранку знову на роботу… У селах все ще сумніше, офіційної роботи нема і місцеві лізуть у копанки, без жодної гарантії, що повернуться назад. Якщо засипало вугіллям, про тебе ніхто не згадає, за документами тебе нема і ніколи не було, а якщо колись і був, то на заробітки поїхав, до Росії…

Херсонців, які прийшли на зустріч із письменником до «HUBWAY», зачепила історія його переїзду. Олексій зізнається, ще в перші місяці війни для себе зрозумів, що залишатися тут не може, разом із тим, він, як і його знайомі, вірив, що незабаром усе закінчиться. Відтак, малу батьківщину люди залишали начебто ж ненадовго.

-У завод, де я працював, потрапив снаряд і сказали, що місяць точно на роботу можна не виходити. Під обстрілами сидіти, або жити поряд з тими, хто будь-якої миті може здати тебе на підвал, якось не хотілося, тому й прийняв рішення поки що бігти. Єдиний виїзд з оточеного міста був через Мар’їнку – на Бердянськ, потім – Київ, з Києва – Вінниця, далі вже був Хмельницький. Багато хто виїжджав просто в шльопках, «на лєгкє», з однією сумкою, наче на море, — ділиться спогадами Олексій. На мирній території письменнику не було легко, через безвихідь йому довелося написати проект на варшавську стипендію. Але труднощі загартовують, у літератора все вдається, він робить колосальний злет у творчості. Вже у 2015 році Чупа входить у трійку фіналістів Літературної премії імені Джозефа Конрада-Коженевського. Двогодинна зустріч із письменником у Херсоні промайнула на одному диханні. Олексій Чупа встиг і власні вірші почитати і поспівати, авторське й не тільки.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *